Klejenie płyt i paneli na ścianach.

Jak się okazuje to często właśnie etap montażu sprawia najwięcej problemów, a także potrafi sporo kosztować.

W programie "Usterka" widać, że tzw. fachowcy portafią zabierać się za pracę bez należytej wiedzy.

Jeśli inwestor będzie miał choćby podstawową wiedzę w tym temacie to szanse na cieszenie się przez długie lata z wyboru betonu architektonicznego.

Po pierwsze: decyzja o wyborze, po drugie, gdzie to kupić, po trzecie ,kto zamontuje wybrane produkty na ścianach.

Decyzja o wyborze elemetów wyposażenia z betonu podejmowana jest coraz częściej. Nowoczesne wnętrza to miejsce, gdzie elementy dekoracyjne z betonu znajdują swe zastosowanie. Kolory, faktura powierzchni, rozmiar płyt czy paneli 3D, to najczęsciej decyzja podejmowana razem z projektantem. 

W firmie Studio Artefakt oferujemy sporo ciekawych elementów, ale także jesteśmy gotowi do realizacji indywidulanych zleceń.

Na rynku jest wiele firm produkujących z betonu architektonicznego. Nie wszystkie oferują to samo, natomiast zawsze warto zadzwonić i się wypytać o kwestie nas interesujące. Najlepszą metodą jest kupno kilku płyt czy elementów dekoracyjnych 3D poprzymierzanie ich w swoich wnętrzach. Firmy kurierskie nie zawsze dobrze opiekują się przewożonym towarem.By uniknąć niepotrzebnych nerwów warto poszukac firmy niedaleko siebie, takiej, która dostarczy towar na miejsce, lub takiej , która solidnie go zapakuje i wyśle sprawdzonym transportem na miejsce.

Sam proces montażu warto powierzyć doświadczonym fachowcom. Ten etap decyduje o powodzeniu całego pomysłu. 

Ściana przeznaczona do oklejenia płytami musi być odpowiednio przygotowana. Wszelkie farby czy nierówności powinny być usunięte.Powierzchnia przeznaczona do klejenia powinna być szorstka. Ściana i tylna powierzchnia wraz z krawędziami bocznymi płyt powinny być zagruntowane odpowiednimi preparatami. Do klejenia konieczne są specjalistyczne kleje nakładane na całą powierzchnię( grzebień), nie na tzw. placki. Mamy do dyspozycji kilka rodzajów klejów, te droższe, nie na bazie wody i tańsze, które to właśnie wymagają odpowiedniego przygotowania/zagruntowania obu powierzchni- ściany i tylnej powierzchnie płyty. Na pewno muszą to być kleje elastyczne. Przykładem klejów nadających się do tego celu są produkty firmy  http://www.nordresine.pl/. Tu można nabyć grunt np. Solid i kleje MONOTACK® FLEX Klej do płytek odkształcalny klasy S1 PN EN 12004 - C2 TE S1MONOTACK® H BOND Jednoskładnikowy klej do płytek Norma EN 12004 – C2TES2. Warto w przypadku samodzielnego montażu zapoznać się z klejem wyciskanym. Jednym z nich jest produkt firmy Noxan.

 

 

Na pewno nie mogą to być kleje na bazie wody, to prosta droga do problemów z wyginaniem się płyt pod wpływem wilgoci, chyba że użyjemy odpowiedniego impregnatu zabezpieczającego powierzchnię płyty.

Firma Studio Artefakt poleca system montażowy firmy Nord Resine, zajmujący się kompleksowo tematem mocowania płyt z betonu architektonicznego.

 

Po przyklejeniu płyt na ścianę zabezpieczamy je przed zabrudzeniem stosując odpowiedni impregant.